DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

cibulka sazečka a sadbový česnek

        CIBULKA SAZEČKA                                                                       

      Nabízíme následující cibulku sazečku. Cibulku vážíme dle toho, kolik si přejete (běžné sazečky je 10 kusů 2 dkg.).

- VŠETANA. Výnosná odrůda určená pro přímý konzum, odolná proti mechanickému poškození s výbornou skladovatelností. Cibule jsou kulovité až protáhle kulovité, slámově žluté. Dužnina je bílá až nažloutlá, jemné a nasládlé chutí. Vegetační doba od výsadby je 80 - 105 dnů..  Dává spolehlivé výnosy ve všech pěstitelských oblastech.

- STUTTGARTSKÁ je plastická odrůda vhodná do všech pěstitelských oblastí. Cibule jsou ploše kulovité, zlatožluté až nahnědlé. Vegetační doba od výsadby je 80 - 100 dnů. Hmotnost cibulí je 85 - 100 g. Velmi dobře skladovatelná.

- CORRADO F1. Středně raná odrůda je původně z Nizozemska. Zlato-žlutá kulatá cibule má silnou slupku, dobré kořeny a může být pěstována na jakémkoli typu půdy. Vysoký výnosná. Je vhodná pro krátkodobé skladování.

- STURON je tradiční odrůda sazečky, žlutohnědé barvy. Produkuje ploše kulovité až kulaté cibule. Doba dozrávání: střední až pozdní. Má silné kořeny a tvrdou slupku. Vysoce výnosná odrůda, je vhodná pro dlouhodobé skladování. Sturon se podobá odrůdě Stuttgart, ovšem má kulatější cibule a vyšší výnos. Zároveň dozrává o něco dříve než odrůda Stuttgart. 

- HERCULES F1. Poloraná velmi výnosná odrůda pro pěstování ze sazečky. Tvoří kulovité žlutohnědé cibule. Výborný zdravotní stav, odolnost vybíhání do květu a vynikající kvalita pro skladování činí tuto odrůdu atraktivní pro každého pěstitele. Je velmi nenáročná a odolná. Vhodná i pro horší podmínky.

- BIRNFORMIGE. Pozdní odrůda původem z Německa. Odlišuje se svým jedinečným dlouhým tvarem. Má silnou, světle hnědou slupku

a průměrný krček. Tato odrůda je vhodná pro krátkodobé skladování. Je výnosná a velmi chutná. Kdo ji zkusil, ji chce znovu.

 

- KARMEN je podlouhlá, poloraná odrůda sazečky cibule s krásnou karmínově červenou barvou. Tato odrůda produkuje ploše kulovité cibule. Dužnina je velmi jemná, bílá, pevná, s karmínově červeným probarvením mezi jednotlivými suknicemi, výborné pikantní chuti. Odolná a velmi dobře skladovatelná cibule.

- ROMY je středně raná, plastická odrůda, původem z Nizozemí, vhodná do všech pěstitelských oblastí. Cibule jsou kulovité s úzkým krčkem,
s tmavě červenou až fialovou barvou slupky. Je vhodná ke krátkodo- bému skladování. 

 

- SNOWBALL je vhodná do všech pěstitelských oblastí. Cibule jsou kulovité, s bílými suknicemi. Vegetační doba od výsadby je 83 - 110 dnů. Hmotnost cibulí je 115 - 125 g. Cibule je velmi chutná - salátová, sladká, ale s omezenou skladovatelností.

- ROSANNA Středně raná odrůda je původem ze Spojeného království. Vyznačuje se jedinečnou růžovou barvou dužiny. Obvykle produkuje cibule s kulatým nebo kopulovitým tvarem a průměrným krčkem. Je vhodná pro jakýkoliv typ půdy a je vhodná pro krátkodobé skladování. 

 

       ŠALOTKA - MNOŽILKA cibulka, která se množí jako česnek. Zasadíte jednu, sklidíte deset....  Nabízíme žlutomasou GOLDEN GOURMET a červenomasou RED SUN.

            SADBOVÝ ČESNEK                                                               

 

         

           Je již pro letošní jaro vyprodán.

      Informace o česneku převzaty z webů jednotlivých dodavatelů 
www.cesneky.cz

      Upozorňujeme: nebývale se rozmohl jeden ze škůdců česneku vlnovník česnekový. Je proto vhodné okamžitě po koupi ho rozložit na stroužky, spočítat a potřebné množství namořit v sulce (moříme v 4-5ti% roztoku 3 hodiny). Poté uskladnit a sázet později.

 

 Pěstování česneku ( převzato z http://www.k-cesnek.cz od pana Kozáka )

Moření

V současné době už nedoporučujeme rozdružení česneku na stroužky a jejich moření výhradně těsně před výsadbou, ale považujeme rovněž za správné rozdružení na stroužky a moření dříve, třeba už začátkem září. Po namoření musí být stroužky během 12 hodin vysušeny a uloženy do doby výsadby na suchém větraném místě. 
Za základ moření považujeme přípravek SULKA (5%) proti vlnovníku česnekovému (proti háďátku zhoubnému téměř neúčinkuje – ale v naší sadbě háďátko není). Česnek se moří 6 – 12 hodin (přes noc), ne déle – může dojít k popálení. Mořicí lázeň nelze použít opakovaně. 
Je-li namořeno v Sulce dříve, je vhodné před vlastní výsadbou namočit stroužky asi na 1 hodinu do vody a po oschnutí co nejdříve vysadit. 
Proti fuzáriu není zatím žádné mořidlo, jedinou účinnou obranou je pozdní výsadba česneku – nejlepší termín výsadby je den před zamrznutím.

Výsadba

Sázejí se všechny stroužky mimo poškozených nebo chorobných. Termín výsadby se řídí teplotou půdy – měla by trvale klesnout pod 9 stupňů Celsia, aby stroužky nebyly v půdě napadány fuzáriem. Spon je vhodný podle odrůdy 5 – 12 x 20 – 40 cm, hloubka výsadby asi 6 cm. Po výsadbě se pozemek uválí nebo zavlaží. Jarní česnek sázíme jakmile to počasí dovolí. 

Ochrana proti houbomilce

Uvedené přípravky se poprvé aplikují ihned, jakmile teplota vzduchu dosáhne po tři dny 10 stupňů Celsia (většinou v březnu), podruhé za 14 dní po prvním ošetření.
Karate se Zeon technologií 5 CS (0,6 l/ha, 0,1 %),

Kultivace

Během celé vegetace je vhodné rozrušovat půdní škraloup, hluboká kultivace je nevhodná. Na jaře až do výšky porostu asi 15 cm je velmi prospěšná opakovaná kultivace napříč řádků lehkými branami nebo vidlemi. Později se udržuje kyprý povrch pouze mezi řádky a v řádcích se odpleveluje ručně. Pokud se odpleveluje chemicky a půda netvoří škraloup, kultivace je zbytečná.

Hlávkování

Vrcholy s pacibulkami se odštipují ihned, jak se objeví květní stvol. Zpoždění má vliv na snížení výnosu.

Hnojení a závlaha

Pokud není pozemek dostatečně vyhnojen k předplodině, hnojí se před výsadbou Cereritem v dávce až 8 q na hektar. Na jaře se přihnojuje pouze dusíkem, nejlépe ledkem vápenatým 15,5 % N) ve čtyřech dělených dávkách vždy po 1 q na hektar: na počátku vegetace, ve druhé polovině dubna, v polovině května, po odhlávkování. Je-li sucho, zavlaží se česnek hned po výsadbě. Zvýšené nároky na vodu jsou od poloviny května do poloviny června.

Doba sklizně

Paličáky se sklízejí v době, když jim zbývá pět dužnatých listů - mohou být i žluté. Nepaličáky se sklízejí, když asi polovina rostlin má nať položenou na zemi.

Sušení

Suší se s natí nebo alespoň s její podstatnou částí. Rostliny se svazkují a rozvěšují na zastíněné místo s dobrým prouděním vzduchu, nebo se rozkládají na dřevěné či hliněné podlahy půd nebo na rošty.
V dobrých podmínkách sušení česneku trvá jeden měsíc.

Čištění a třídění

Po vysušení se nať odřízne asi 3 cm nad cibulí a kořeny se zkrátí asi na 0,5 cm. Kořeny je možné odstranit už při sklizni na poli: to se odřezávají i s částí podpučí, které je v té době měkké. Při by Vid-Saver" href="#">čištění se vytřídí cibule malé, poškozené, špatně vyvinuté, případně příměsi jiných odrůd. Vytříděné cibule se uloží ve skladových obalech na suchém větraném místě.