DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

cibulka sazečka a sadbový česnek

        CIBULKA SAZEČKA                                                             

       Jako každý rok touto dobou nabízíme CIBULKU SAZEČKU. Máme poslední odrůdu: 

             ŠTUTTGARTSKÁ je osvědčená a plastická odrůda vhodná do všech pěstitelských oblastí. Cibule jsou ploše kulovité, zlatožluté až nahnědlé. Vegetační doba od výsadby je 80 - 100 dnů. Hmotnost cibulí je cca 100 g. Má nižší nároky na půdu. Dobře skladovatelná.

           SADBOVÝ ČESNEK                                                                    

      je již vyprodán. Zase v září.

    Česnek vážíme - máme povolení. Ne každý česnek bylo možno sehnat "na váhu" a proto některý česnek vážíme a některý je pouze v balíčkách.

      Informace o česneku převzaty z webů jednotlivých dodavatelů 
www.cesneky.cz

      Upozorňujeme: nebývale se rozmohl jeden ze škůdců česneku vlnovník česnekový. Je proto vhodné okamžitě po koupi ho rozložit na stroužky, spočítat a potřebné množství namořit v sulce (moříme v 4-5ti% roztoku 3 hodiny). Poté uskladnit a sázet později.

 

 Pěstování česneku ( převzato z http://www.k-cesnek.cz od pana Kozáka )

Moření

V současné době už nedoporučujeme rozdružení česneku na stroužky a jejich moření výhradně těsně před výsadbou, ale považujeme rovněž za správné rozdružení na stroužky a moření dříve, třeba už začátkem září. Po namoření musí být stroužky během 12 hodin vysušeny a uloženy do doby výsadby na suchém větraném místě. 
Za základ moření považujeme přípravek SULKA (5%) proti vlnovníku česnekovému (proti háďátku zhoubnému téměř neúčinkuje – ale v naší sadbě háďátko není). Česnek se moří 6 – 12 hodin (přes noc), ne déle – může dojít k popálení. Mořicí lázeň nelze použít opakovaně. 
Je-li namořeno v Sulce dříve, je vhodné před vlastní výsadbou namočit stroužky asi na 1 hodinu do vody a po oschnutí co nejdříve vysadit. 
Proti fuzáriu není zatím žádné mořidlo, jedinou účinnou obranou je pozdní výsadba česneku – nejlepší termín výsadby je den před zamrznutím.

Výsadba

Sázejí se všechny stroužky mimo poškozených nebo chorobných. Termín výsadby se řídí teplotou půdy – měla by trvale klesnout pod 9 stupňů Celsia, aby stroužky nebyly v půdě napadány fuzáriem. Spon je vhodný podle odrůdy 5 – 12 x 20 – 40 cm, hloubka výsadby asi 6 cm. Po výsadbě se pozemek uválí nebo zavlaží. Jarní česnek sázíme jakmile to počasí dovolí. 

Ochrana proti houbomilce

Uvedené přípravky se poprvé aplikují ihned, jakmile teplota vzduchu dosáhne po tři dny 10 stupňů Celsia (většinou v březnu), podruhé za 14 dní po prvním ošetření.
Karate se Zeon technologií 5 CS (0,6 l/ha, 0,1 %),

Kultivace

Během celé vegetace je vhodné rozrušovat půdní škraloup, hluboká kultivace je nevhodná. Na jaře až do výšky porostu asi 15 cm je velmi prospěšná opakovaná kultivace napříč řádků lehkými branami nebo vidlemi. Později se udržuje kyprý povrch pouze mezi řádky a v řádcích se odpleveluje ručně. Pokud se odpleveluje chemicky a půda netvoří škraloup, kultivace je zbytečná.

Hlávkování

Vrcholy s pacibulkami se odštipují ihned, jak se objeví květní stvol. Zpoždění má vliv na snížení výnosu.

Hnojení a závlaha

Pokud není pozemek dostatečně vyhnojen k předplodině, hnojí se před výsadbou Cereritem v dávce až 8 q na hektar. Na jaře se přihnojuje pouze dusíkem, nejlépe ledkem vápenatým 15,5 % N) ve čtyřech dělených dávkách vždy po 1 q na hektar: na počátku vegetace, ve druhé polovině dubna, v polovině května, po odhlávkování. Je-li sucho, zavlaží se česnek hned po výsadbě. Zvýšené nároky na vodu jsou od poloviny května do poloviny června.

Doba sklizně

Paličáky se sklízejí v době, když jim zbývá pět dužnatých listů - mohou být i žluté. Nepaličáky se sklízejí, když asi polovina rostlin má nať položenou na zemi.

Sušení

Suší se s natí nebo alespoň s její podstatnou částí. Rostliny se svazkují a rozvěšují na zastíněné místo s dobrým prouděním vzduchu, nebo se rozkládají na dřevěné či hliněné podlahy půd nebo na rošty.
V dobrých podmínkách sušení česneku trvá jeden měsíc.

Čištění a třídění

Po vysušení se nať odřízne asi 3 cm nad cibulí a kořeny se zkrátí asi na 0,5 cm. Kořeny je možné odstranit už při sklizni na poli: to se odřezávají i s částí podpučí, které je v té době měkké. Při by Vid-Saver" href="#">čištění se vytřídí cibule malé, poškozené, špatně vyvinuté, případně příměsi jiných odrůd. Vytříděné cibule se uloží ve skladových obalech na suchém větraném místě.